Obsah stránky

Turistika

 

Obcí Hvozdec prochází dvě značené turistické trasy. Zelená vás zavede na západ přes Javůrecké polesí a obec Javůrek až hotelu Devět křížů. Na východ pak přes osadu Obora na Masarykův okruh. Žlutá značka směřuje kolem Ríšovy studánky k Brněnské přehradě.

 

V okolí obce se nachází řada turistických a historických zajímavostí. 

 

Hrad Veveří - jeden z nejrozsáhlejších hradních komplexů v České republice najdete severovýchodně od Hvozdce, tyčí se na pravém břehu Brněnské přehrady. První zmínka o tomto hradu pochází již z roku 1213. Zejména 20. století bylo pro tento majestátný hrad velkou ránou. V tomto období byly na hradě prováděny zásahy, které velmi výrazně poškodily jeho uměleckou a historickou hodnotu. Od roku 2002 je hrad postupně opravován a rekonstruován.

Masarykův okruh - nachází se jihovýchodně od obce, nedaleko Pohádky máje. Je dějištěm významných motoristických událostí, jezdí se zde například Grand Prix České republiky. Kromě fanoušků motosportu si zde na své přijdou také milovníci cyklistiky a in-line bruslení. Okruh závodní dráhu těmto sportovcům pravidelně otevírá.

Brněnská přehrada - významná rekreační oblast města Brna leží severovýchodně od obce na řece Svratce. Přehrada byla vybudována v letech 1936 - 1940 a její povodí měří zhruba 1575 km2. Každoročně na přelomu května a června se přehrada stává dějištěm mezinárodní přehlídky ohňostrojů Ignis Brunensis. 

Jarošův mlýn - tato významná kulturní památka se nachází  ve 4 km vzdálené Veverské Bítýšce a v současné době slouží jako muzeum mlynářského řemesla a galerie.

Údolí Bílého potoka, osada Šmelcovna - po zelené značce lze lesem po zpevněné cestě dojít do obce Javůrek, zde je možné pokračovat po červené značce do údolí Bílého potoka. V malebném údolí narazíte na osadu Šmelcovna, která je známá slavnostmi "Vítání jara" a zejména legendární hospůdkou u Čadíků. 

Pohádka máje - v Podkomorských lesích jihovýchodně od Hvozdce se ocitnete v kraji Mrštíkovy Pohádky máje. Můžete navštívit místa, do kterých byl zasazen děj románu z roku 1892, zejména Podkomorskou myslivnu, před kterou je umístěná mramorová socha Helenky, hlavní dívčí hrdinky románu.